Dlaczego należy postawić na edukację prawopółkulową?

Nie można pokazać tej sekcji, ponieważ nie jesteś zalogowany.

4 komentarze do “Dlaczego należy postawić na edukację prawopółkulową?”

 1. Klein Aleksandra

  Czyli wszelkiego rodzaju układanki, nawet dwu elementowe, czy jedno gdzie trzeba po prostu dopasować kształt, wieże czy sortery, wlicza się w lewopółkulowe i należy je używać w mniejszości? Czy chodzi o inne zabawki i pomoce?

  1. Martyna Gąsior

   Układanki o których piszesz są lewopółkulowe, jeśli dziecku wyjaśniasz co i jak, dajesz mu instrukcje… Jednak jeżeli pozwalasz, by eksperymentowało samo, ewentualnie pokazujesz (ale bez tłumaczenia), a dziecko Cię naśladuje to jak najbardziej jest to działanie prawopółkulowe. I tak ze wszystkimi pomocami- wszystko zależy od podejścia 😃

 2. Dzień dobry,
  w jaki najlepszy sposób można stymulować dziecko poprzez “masę informacji przedstawianą w bardzo szybkim tempie”? Czy to oznacza, żeby np. cały dzień dziecko było czymś zajęte, w tle słuchało np. angielskich piosenek i jednocześnie np. przeglądało książeczki? Czy może lepiej podzielić różne formy dostarczanych bodźców na etapy, kategorie..itp. ?
  Dziękuję i pozdrawiam!

  1. W żadnym wypadku nie chodzi o to, żeby dziecko cały dzień czymś było zajęte i żeby mu organizować każdą chwile. Swobodna zabawa, nienadzorowana i organizowana przez dorosłego jest na tyle cenna, ze jesteśmy jak najdalej od tego. Słuchanie w tle ok, ale cisza tez musi być. Tu chodzi wg metody Shichidy o prezentacje kart… ile wlezie za jednym razem i wyskakiwanie z tym o rożnych porach dnia. A reszta wg uznania. Można sobie podzielić dzień, ale to dla tych bardziej zorganizowanych. U nas raczej chaos i spontan. Można działać trochę wg Montessori tj. tematycznie, ale to już zależy od rodzica. I obserwować dziecko. Iść w to co lubi. I nie trzymać sie na sile niczego co sobie ustaliliśmy wcześniej. Im więcej różności tym lepiej, ale luz i brak presji przy tym to podstawa.

Dodaj komentarz

Scroll to Top