W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie znajomość języków jest niezwykle istotna. Ułatwia komunikację i pozwala na szybsze nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Okazuje się również, że najlepiej uczyć się angielskiego czy niemieckiego od najmłodszych lat. Jak rozwijać u dziecka umiejętność posługiwania się obcymi językami? Czym jest dwujęzyczność zamierzona? Jakie mity wiążą się z wczesnym wprowadzeniem języka obcego. Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Dwujęzyczność a dwujęzyczność zamierzona
Z pewnością słyszeliście o rodzicach, którzy pochodzą z różnych krajów i posługują się różnymi językami. Wiele takich par ma dzieci, które płynnie mówią zarówno w języku mamy jak i taty. Zjawisko to określane jest mianem dwujęzyczności. Dla dzieci to nie tylko ogromna przewaga w szkole czy w późniejszej karierze zawodowej, ale przede wszystkim duży impuls dla rozwoju mowy, pamięci i myślenia. Tego rodzaju nauka języka jest niejako naturalna – mama rozmawia z dzieckiem w jednym języku, tata w innym. Dziecko słyszy więc słowa i zdania w dwóch językach, kojarzy, którego słownictwa użyć z danym rodzicem.
Znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę, że można nauczyć małe dziecko dwóch języków nawet jeśli rodzice pochodzą z tego samego kraju. Maluchy od najmłodszych lat są wrażliwe na naukę mowy, wręcz zaprogramowane, aby poznawać nowe słowa i struktury gramatyczne. Można wykorzystać ten fakt i celowo wprowadzić naukę drugiego języka. Wtedy mamy do czynienia z dwujęzycznością zamierzoną.
Jak powinna wyglądać nauka języków obcych dla małych dzieci?
Czym jest dwujęzyczność zamierzona?
Skoro już wiemy, że dziecko ma większą łatwość do nauki języka, możemy to wykorzystać. Jedna z metod czerpie wprost z dwujęzyczności naturalnej. Rodzice mogą się podzielić językami. Tata bierze na siebie angielski, mama rozmawia z dzieckiem w języku polskim (lub innym języku ojczystym). Nie zawsze jest to jednak idealne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli między rodzicami jest różnica w ilości czasu, jaki mogą poświęcić dziecku. Można również tworzyć specjalne godziny, w których zaczynamy mówić do naszej pociechy w obcym języku. Np. przez dwie godziny po drzemce posługujemy się tylko angielskim. Co więcej, używając tej metody możesz nauczyć swoje dziecko więcej niż jednego języka obcego.
Dziecko wychowywane w Polsce z pewnością będzie miało więcej styczności z polskim niż angielskim. Będzie posługiwało się nim chociażby w rozmowach z rówieśnikami na placu zabaw czy przedszkolu. Aby przełamać ten schemat, można wprowadzić tzw. playdates, czyli spotkania z innymi dziećmi, podczas których dzieci (i rodzice) rozmawiać będą ze sobą w drugim języku. Takie spotkania ułatwiają naukę np. języka angielskiego i sprawią, że w przyjemniejszy sposób dziecko stanie się dwujęzyczne.
Dwujęzyczność zamierzona jako metoda powinna być dla dzieci pozytywnym doświadczeniem. Właśnie dlatego wprowadza się do niej zabawy i spotkania z innymi dziećmi i dorosłymi. Może to być dodatkowa motywacja i zachęta do rozmawiania w innym języku.
Niestety na temat dwujęzyczności zamierzonej powstało wiele mitów. Poniżej rozprawiamy się z kilkoma i zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową analizą, która pozwoli lepiej odpowiedzieć na pytanie, jak nauczyć dziecko dwóch języków.
Dwujęzyczność zamierzona – tylko dla wybranych?
Istnieje wiele mitów dotyczących dwujęzyczności zamierzonej. Jednym z nich jest to, że aby uczyć dziecko obcego języka musisz znać go perfekcyjnie. Jak się okazuje – nie jest to prawdą. Możesz nawet rozpocząć naukę hiszpańskiego czy włoskiego razem z dzieckiem. Nasze maluchy mają duży potencjał nauki języka, ale nie uczą się wszystkich słów od razu. Również one potrzebują powtórek i czasu na przyswojenie.
Innym mitem jest to, że dwujęzyczność jest pracochłonna i zabiera mnóstwo czasu. To błędne myślenie, czas w którym mówisz po angielsku czy francusku, to również czas spędzony z Twoim dzieckiem. Możecie czytać książeczki, bawić się tymi samymi zabawkami, chodzić na spacery. Jedyną różnicą będzie język, którego używacie do komunikacji.
Z mitami dotyczącymi wczesnego wprowadzania języka rozprawiła się autorka strony Teachyourbaby. Zachęcamy do przeczytania:
Mity związane z wczesnym wprowadzeniem języka obcego dziecku (z wersją audio).
Jak nauczyć dziecko dwóch języków – kurs
Oczywiście nauczenie dziecka drugiego języka wymaga od nas samych trochę wiedzy i zaangażowania. Poznania sposobów radzenia sobie z pojawiającymi się wyzwaniami oraz znalezienia odpowiedzi na pytania, które pojawią się w trakcie nauki. Właśnie dlatego powstał kurs Językowe dzieci. Dowiesz się z niego, jak rozpocząć naukę języka z dzieckiem, jak otaczać dziecko językiem. Poznasz wskazówki dla rodziców, którzy pracują oraz otrzymasz solidną dawkę motywacji do działania. Dowiesz się więcej o wielojęzyczności i z powodzeniem wprowadzisz ją w życie. Przeczytaj więcej informacji o kursie i sprawdź, czy jest dla Ciebie.
Wielojęzyczność — wprowadź język angielski, a później…
Wspomniany kurs i nasze materiały pomogą wprowadzić dwujęzyczność do Twojego domu. Dziecko wychowane w ten sposób, będzie w stanie szybciej pojmować również kolejne języki. Ma to też swoje plusy. Nie dość, że dziecko będzie miało dobre stopnie z angielskiego w szkole to jeszcze z pewnością nie zarobi na Was szkoła językowa. Mamy nadzieję, ze w artykule lepiej wyjaśniliśmy, jak nauczyć dziecko dwóch języków.
Dwujęzyczne dzieci i wczesne czytanie, czyli dołącz do newslettera
Dołącz do naszego newslettera, w którym piszemy więcej o dwujęzyczności zamierzonej oraz o tym, jak uczyć dziecko dwóch języków, jak zacząć globalne czytanie, czym jest metoda Domana, jak wspierać rozwój dziecka, czym jest rodzicielstwo bliskości. Zapisz się i otrzymaj prezent.
Zobacz więcej o edukacji najmłodszych:
Wczesne czytanie i metoda Domana – Jak uczyć dziecko czytać?
Jak wspierać rozwój dziecka? Wczesna edukacja malucha
Metoda globalna (Domana) a metoda sylabowa (metoda krakowska) — czym się różnią i którą wybrać?
Źródła zdjęć:
https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-niemowl%c4%99-male%c5%84stwo-2916844/
https://pixabay.com/pl/photos/edukacja-karty-powr%c3%b3t-do-szko%c5%82y-5517017/
https://pixabay.com/pl/photos/dom-rodzina-mi%c5%82o%c5%9b%c4%87-sny-dzieci-5574909/