Dziecko czyta, metoda globalna

Metoda globalna (Domana) a metoda sylabowa (metoda krakowska) — czym się różnią i którą wybrać?

Prawdą jest, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Ale prawdą jest też to, że my jako rodzice, możemy wpłynąć na rozkwit niektórych umiejętności naszych maluchów. Z pewnością jedną z nich jest wczesna nauka czytania. Co prawda, z jednej strony wszystkie dzieci mają obowiązek edukacyjny i w pierwszej klasie poznają litery i nauczą się składać z nich wyrazy. Z drugiej strony, zdecydowana większość dzieci jest gotowa do nauki czytania znacznie wcześniej. 

Więcej o tym, co nasze pociechy mogą zyskać, dzięki szybkiej edukacji, przeczytasz w poniższym artykule. Ponadto poznasz dwa sposoby czytania przeznaczone dla najmłodszych — metodę krakowską i metodę Domana. Życzę udanej lektury. 

Wczesna nauka czytania — korzyści

Korzyści dla dzieci:

  1. Rozwój językowy: nauka czytania od najmłodszych lat pomaga w rozwijaniu umiejętności językowych. Dzieci, które wcześnie zaczynają czytać, często mają większy zasób słów i lepsze umiejętności komunikacyjne.
  2. Rozwój umiejętności poznawczych: Czytanie wpływa pozytywnie również na rozwój pozostałych umiejętności poznawczych, takich jak myślenie abstrakcyjne, logiczne rozumowanie i koncentrację. Dzieci, które wcześnie uczą się czytać, mają większe szanse na rozwinięcie tych umiejętności.
  3. Wzbogacenie kreatywności, ciekawości świata i wyobraźni. Dziecko, które zaczyna wcześniej czytać, wcześniej rozwija właśnie takie cechy. Dzięki temu podejmuje lepsze decyzje życiowe, łatwiej osiągnąć mu sukces i zmierzyć się z trudnymi tematami w czasie nauki w szkole podstawowej, ponadpodstawowej i na studiach. 
  4. Wzrost samooceny i pewności siebie: Sukcesy w nauce czytania mogą wpływać pozytywnie na samoocenę dziecka. 
  5. Wczesny dostęp do wiedzy: nauka czytania umożliwia dzieciom dostęp do ogromnej ilości wiedzy i informacji. Mogą samodzielnie zgłębiać różne dziedziny, rozwijać zainteresowania i poszerzać swoje horyzonty.
  6. Budowanie więzi: Czytanie książek wraz z dzieckiem może być czasem spędzanym razem, który jest niezbędny do wzmacniania więzi. To doskonała okazja do wspólnego odkrywania świata i rozmów na temat treści książek.

metoda globalna czy sylabowa którą wybrać

Korzyści z wczesnego czytania dla rodziców: 

Nie tylko dzieci zyskują na wczesnej nauce czytania. Również rodzice, którzy są zaangażowani w rozwój tych umiejętności, mogą skorzystać. W jaki sposób? Po pierwsze zdobędą wiedzę i umiejętności w zaspokajaniu potrzeb związanych z rozwojem dzieci. To z kolei może przyczynić się do lepszych kompetencji rodzicielskich i poczucia, że jest się dobrym opiekunem. Wczesna nauka czytania to również możliwość wymiany doświadczeń i uzyskiwania wsparcia społecznego – rodzice, którzy chcąc wspierać rozwój dziecka, szukają informacji, kursów, webinarów. To pozwala im poznawać nowe osoby, które często pomagają rozwiązywać problemy i to nie tylko te związane z nauką czytania. 

Uczenie dziecka czytania to również poczucie, że spędza się wyjątkowo wartościowy czas z naszymi pociechami i niesamowite pozytywne uczucia, kiedy opanują umiejętność i przeczytają pierwsze słowo. 

Skoro wiemy już, jak ważne jest wspieranie rozwoju dziecka w zakresie czytania — sprawdźmy, jakimi metodami dysponujemy. 

Metoda sylabowa (metoda krakowska)

To metoda opracowana w Polsce przez prof. Cieszyńską (stąd czasem nazywana jest metodą Cieszyńskiej). Polega ona na zapoznawaniu dzieci najpierw z samogłoskami. Rodzic pokazuje maluchowi poszczególne litery a, e, i, o itp. i wypowiada je na głos. To pozwala na zaznajomienie się z tymi literami i ich powtarzanie. Później rodzic wskazuje na napisane całe sylaby, również czytając je na głos. Z czasem dziecko potrafi pokazać daną sylabę, po tym jak rodzic ją wypowie. Dzięki tym dwóm etapom maluch umie  nazywać (wypowiadać) poszczególne sylaby, aż w końcu zaczyna czytać – przynajmniej takie jest założenie. 

Czytanie globalne metodą Domana

Drugą metodą, którą warto zastosować, jest czytanie globalne (metoda Domana). Ta polega na pokazywaniu dziecku całych słów i wypowiadaniu ich na głos. Dziecko nie uczy się poszczególnych liter, sylab. Od razu poznaje całe słowo i ma okazję samodzielnie dojść do tego o co w czytaniu chodzi na podstawie wielu widzianych przykładów słów. Każde dziecko dochodzi do tego w swoim tempie i niejako “opracowuje” swój własny sposób na rozgryzienie kodu liter. Ta metoda, czyli de facto nie uczenie, ale otaczanie słowami jest bardziej naturalna i przyjazna dla mózgu dziecka. Analogicznie dziecko uczy się mówić. Nikt nie uczy go poszczególnych dźwięków, od razu słyszy całe słowa i na podstawie słyszanych przykładów rozgryza nawet zasady gramatyczne rządzące językiem. 

Taka nauka czytania przebiega w przyjaznej atmosferze. Rodzic powinien odpowiednio motywować swoje pociechy, a raczej tak pracować nad swoim podejściem, żeby dzieci nie zdemotywować, bo małe dzieci mają naturalną motywację i pęd do nauki. Dziecko ma kojarzyć czytanie w sposób pozytywny, a nie jako obowiązek szkolny. Dzięki temu w przyszłości będzie chętnie czytało, uczyło się i lepiej rozwijało. 

Więcej o tej metodzie przeczytasz: w artykule: Jak nauczyć dziecko czytać, czyli wczesne czytanie globalne i metoda Domana

dziecko czyta

Którą wybrać? Metoda globalna 

Od wielu lat  stosujemy i uczymy jak działa i sprawdza się w praktyce metoda globalna.  Widzimy, że dzięki niej wpływamy na rozwój naszych dzieci. Metoda Domana jest też podejściem całościowym, wszechstronnym. Mówi, że ważny jest rozwój ruchowy, bo wpływa on na rozwój poznawczy. Ponadto podkreśla wagę motywacji i pozytywnego nastroju w nauce. 

Jak wygląda ta metoda? Jakie rezultaty możesz osiągnąć? Jak wpłynąć na rozwój dziecka — ten ruchowy i poznawczy. Tego możesz dowiedzieć się z kursu Kurs “Taki Maluch a już Czyta”. Omawiamy na nim zagadnienia podstawowe i zaawansowane. Wychodzimy też poza metodę Domana np. czerpiemy z azjatyckiej metody Shichidy i innych, którzy pięknie uzupełnili założenia Domana dotyczące wczesnej nauki czytania lub podpowiedzieli nam jakie modyfikacje sprawdzą się przy nieco starszych maluchach. Nasze kursy cieszą się pozytywnymi opiniami (Sprawdź tutaj). 

Dowiedz się więcej o kursie i zapisz się

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. 

Przeczytaj również: 

Co to jest dwujęzyczność zamierzona

Jak wspierać rozwój dziecka? Wczesna edukacja malucha

Źródła:

  1. Brzezińska, A. I., Czub, M., & Czub, T. (2012). Krótko-i długofalowe korzyści wczesnej opieki nad dzieckiem i edukacji. 
  2. Centrum Metody Krakowskiej

Źródła obrazów:

https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-zabawa-rodzina-mi%C5%82o%C5%9B%C4%87-gra%C4%87-3046494/

https://pixabay.com/pl/photos/macierzy%C5%84stwo-dzieci%C5%84stwo-4624889/

https://pixabay.com/pl/photos/dziecko-ch%C5%82opiec-czytanie-ksi%C4%85%C5%BCka-2598005/

Scroll to Top