Jak nauczyć dziecko czytać, czyli wczesne czytanie globalne i metoda Domana
Jeśli trafiła(e)ś na tę stronę to z pewnością interesuje Cię, co zrobić, aby Twoje dziecko zaczęło czytać już we wczesnych latach swojego życia. Pewnie zdajesz sobie sprawę, że rozwój poznawczy dziecka już w pierwszych kilkunastu miesiącach jest niezwykle istotny, a czytanie i nauka języków świetnie go wspomagają. W poniższym tekście podpowiemy jak nauczyć dziecko czytać, czym jest wczesne czytanie, czym jest metoda Domana oraz czy to jest to samo co czytanie globalne.
Czym jest i na czym polega metoda Domana?
Głównym założeniem tej metody jest fakt, że rozwój dziecka zależy w większym stopniu od środowiska, w którym się znajduje, a w mniejszym od dziedziczenia. Inaczej mówiąc, to w jaki sposób młody człowiek będzie stymulowany do podejmowania nowych wyzwań i działań, będzie mocniej wpływało na jego umiejętności niż to jakie geny posiada. Celem metody Domana jest właśnie wspieranie wszystkich aspektów związanych z rozwojem dziecka. Mówiąc dokładniej metoda ta rozwija i poprawia: sprawność manualną, mowę, sprawność ruchową, sprawność dotykową, słuch oraz sprawność wzrokową.
Metoda Domana – od czego zacząć?
W pierwszym etapie idealnie byłoby przeprowadzić ocenę swojego dziecka za pomocą specjalnego Profilu. W metodzie Domana niezwykle istotne jest wspieranie rozwoju ruchowego. Traktuje się go jako podstawę. Dlaczego? Bo okazuje się, że maluchy, które pełzają i raczkują są lepiej zorganizowane neurologicznie i później łatwiej przychodzi im rozwój poznawczy. Nie znaczy to oczywiście, że rodzice dzieci, które zaczynają poruszać się później, mają się czego obawiać. W większości przypadków można wesprzeć rozwój ruchowy niemowlaka. W tym również mogą pomóc programy metody Domana.
Intelektualny rozwój dziecka – karty
Wiele osób kojarzy metodę Domana głównie z kartami, które wykorzystuje się do rozwoju poznawczego dziecka. Dzięki nim możliwa jest wczesna nauka czytania. Ponadto pozwalają one nabywać wiedzę o świecie (tzw. encyklopedyczną) oraz wspierają edukację matematyczną. Aby przygotować odpowiednie karty potrzeba trochę czasu, zwłaszcza, jeśli chodzi o pierwsze karty. Szczegółowo pisze o tym, twórca metody, Glenn Doman, w swoich książkach. Można również kupić przygotowane karty w księgarniach lub sklepach internetowych.
Co jeszcze warto wiedzieć o metodzie Domana?
Warto pamiętać, że ta metoda opiera się na badaniach, a z drugiej strony jest bardziej filozofią, a nie konkretnym zestawem procedur postępowania, które zagwarantują sukces. Co to oznacza? Że najważniejsze dla rodzica, który chce wprowadzić metodę w życie jest staranie się, aby zapewnić dziecku jak najwięcej nowych doświadczeń w życiu – wycieczki, zwiedzanie, chodzenie po górach, pływanie w morzu itp. Takie kolekcjonowanie wrażeń stymuluje mózg dziecka, wzbudza jego ciekawość poznawczą, dzięki czemu z łatwością przyjdzie mu nabywanie nowej wiedzy.
Tak jak wspomniano wyżej – warto zwrócić uwagę na rozwój ruchowy dziecka, a w drugiej kolejności na intelektualny.
Warto też być dobrej myśli – niech dziecko wie, że w niego wierzymy. Dziecko może patrzeć na siebie oczami rodziców. Jeśli będą oni ciągle go testować, podważać jego umiejętności, możliwe, że nabędzie ono niższe poczucie wartości. Starajmy się podążać za kreatywnością malucha, ale także sami bądźmy twórczy.
Metoda Domana – gdzie znaleźć więcej informacji
Najpewniejszym źródłem wiedzy są oczywiście książki autora powyższej metody. Sporo informacji znajdziesz również w internecie. Poniżej kilka ciekawych artykułów dotyczących tej metody.
Czytanie globalne metodą Domana- jak działać, rezultaty i doświadczenia nasze i innych, pomoce edukacyjne
Czym jest metoda Domana, czyli o tym jak wszechstronnie wspierać rozwój dziecka
Od czytania do samodzielnego czytania metodą Domana
Możesz również zapisać się na kurs “Taki Maluch a już Czyta”, z którego dowiesz się, jak nauczyć dziecko czytać nie tylko za pomocą metody Domana.
Jak nauczyć dziecko czytać? Na czym polega czytanie globalne?
Jedną z podstawowych metod uczenia czytania małego dziecka jest używanie tzw. metody czytania globalnego. Jest ona częścią metody Domana, o której wspomnieliśmy wyżej. Na czym polega? Na bardzo szybkim pokazywaniu dzieciom całych słów, wyrażeń i zdań.
Jak powinna przebiegać nauka czytania dziecka?
Przede wszystkim powinna odbywać się ona w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze. Powinna być traktowana jako zabawa. Dzięki temu maluchy będą kojarzyć czytanie z pozytywnymi emocjami, a to skłoni je do samodzielnego sięgania po książeczki, a później książki.
Czytanie globalne i nie tylko
Czytanie globalne to jeden z aspektów wczesnego rozwoju dziecka. Więcej o tym, jak nauczyć dziecko czytać, dowiesz się ze specjalnie przygotowanego kursu. Kliknij w poniższy link i dowiedz się więcej.
Kurs “Taki Maluch a już Czyta”
Metoda Domana i znacznie więcej – nasz newsletter
Zapisz się na nasz newsletter. Poruszamy w nim tematy takie jak:
- wczesna edukacja malucha
- czytanie globalne,
- dwujęzyczność zamierzona i jak uczyć dziecko języków obcych,
- i wiele innych.
Przeczytaj również:
Jak nauczyć dziecko dwóch języków. Czym jest dwujęzyczność zamierzona?